Implementering af ledelsessystem er også strategisk
Af: Anne Cathrine NellemannMange organisationer står overfor udfordringen med at rammesætte et kvalitetsledelsessystem, der både passer til deres behov og er intuitivt for slutbrugerne. Sagen er nemlig, at hverdagen avler nærsynethed, så det kan være vanskeligt at få et klart billede af, hvordan det perfekte ledelsessystem skal se ud, når man kigger ud af forruden.
Meget bedre bliver det ikke af, at medarbejderne måske i forvejen kæmper med noget it, og tænker ’Åh, nej – ikke endnu et nyt it-system!’.
Begge dele får vi taget højde for nu.
Du får seks konkrete råd til, hvordan du holder stramme tøjler på implementeringen. Bakket op af de indgangsvinkler, vi bruger, når vi underviser på IPW Implementeringsforløb, hvor vores deltagere lægger fundamentet for deres nye system.